Semantyczny HTML jako znaczący aspekt stron internetowych
Dlaczego używanie znaczników semantycznych jest ważne przy projektowaniu stron internetowych. Na wstępie co to w ogóle jest? Semantyka w języku programowania definiuje precyzyjnie znaczenie poszczególnych symboli oraz ich funkcję w programie innymi słowy semantyka definiuje precyzyjnie znaczenie poszczególnych symboli oraz ich funkcję.
1. Dlaczego semantyczne znaczniki są ważne podczas projektowaniu stron ?
Znaczniki semantyczne to sposób pisania i konstruowania kodu HTML (Hypertext Markup Language) w taki sposób, aby wzmacniał semantykę lub znaczenie treści, a nie jej wygląd. W szerszym znaczeniu oznacza to, że architektura witryny oddziela formę prezentację od jej treści. Oznacza to nic innego jak to, że HTML jest używany do tworzenia struktury, a CSS jest używany do tworzenia wyglądu strony internetowej.
Semantyka i dostępność są z założenia częścią HTML, poprzez to jak został zaprojektowany. Lecz nie są przydatne, chyba że zostały poprawnie zaimplementowane. Wykorzystywanie znaczników semantycznych oznacza zrozumienie hierarchii treści szablonu strony i sposobu, w jaki będzie ona odczytywana zarówno przez użytkowników, jak i przeglądarki. Patrząc na wiele z nich, ich użycie może wydawać sensowne. Dla przykładu, kiedy w treści chcesz zawrzeć nagłówek, użyjesz znacznika nagłówka ( <h1>, <h2> ... <h6>
itp.). Lub inny przykład, kiedy piszesz akapit, użyjesz z kolei znacznika akapitu <p>
. Znaczniki semantyczne oznaczają, że tagi HTML nigdy nie są dobierane na podstawie sposobu, w jaki mają tworzyć wygląd w przeglądarce internetowej lecz na podstawie ich wagi oraz z uwzględnieniem struktury treści, którą mają w sobie zawierać.
Chociaż HTML zawierał znaczniki semantyczne od samego początku, pojawienie się HTML5 przyniosło ze sobą jeszcze większą ich ilość, dla przykładu wprowadzono nowe tagi takie jak <section>
, <article>
, <footer>
, <nav>
oraz <aside>
. Ich celem jest ułatwienie przeglądarkom, developerom i robotom indeksującym rozróżniania różnych typów danych które zawierają. Wszystkie te znaczniki wyjaśniają przeglądarce, która je interpretuje, jakie informacje się w nich znajdują, a także swoje znaczenie. Wcześniej struktura strony mogła zawierać tylko elementy <div>
, które nie dostarczają żadnych wymienionych powyżej informacji wyszukiwarkom, programistom bądź też robotom indeksującym, znaczenia sekcji strony dla której zostały użyte. Stosując znaczniki semantyczne, możemy bardziej precyzyjnie określić ogólną zawartość i napisać ją w sposób zrozumiały dla przeglądarki w celu odczytania.
2. Zapytasz po co się przejmować?
Może myślisz sobie: „Dlaczego powinno mnie obchodzić, jak przeglądarki odczytują moją stronę internetową? Czy nie jest to coś, o co tylko programiści muszą się martwić? ”. Zaskoczę Was krótka odpowiedzią, która brzmi: nie. Każdy, kto tworzy treści dla Twojej witryny powinien zrozumieć, jak powinna wyglądać prawidłowa struktura strony internetowej oraz jakie korzyści płyną z pisania treści do niej dopasowanych dopasowanych. Istnieją trzy główne powody, dla których ważne jest, aby witryna była czytelna zarówno dla ludzi, jak i przeglądarek: SEO, dostępność i utrzymanie.
SEO
Termin „SEO” jest obecnie często używany w projektowaniu stron internetowych i istnieje wiele błędnych przekonań na temat jego rzeczywistego znaczenia. Najważniejszym aspektem naturalnego SEO jest pisanie wartościowych i unikatowych treści. Zrozumienie i wykorzystanie znaczników semantycznych pomaga w zapewnieniu, iż wartościowe treści dotrą do docelowych odbiorców. Wyszukiwarki biorą szacują słowa kluczowe, pod względem ich umiejscowienia w szablonie HTML. Na przykład słowa kluczowe zawarte w znaczniku <h1>
mają większe znaczenie niż te zawarte w <H6>
. Dlatego dobrą praktyką jest użycie semantycznego kodu HTML, aby pomóc wyszukiwarkom w ustalaniu pozycji Twojej strony na liście wyszukiwania, dzięki użyciu najbardziej odpowiednich i znaczących treści na stronie. Używając tego wpisu blogu jako przykładu:
Znacznik <H1>
to „Semantyczny HTML jako znaczący aspekt stron internetowych”. Staramy się używać słów kluczowych zawartych w znacznikach semantycznych przy projektowanie stron internetowych, dzięki temu wyróżnimy naszą treść, ponieważ jest to właśnie to czego szukają użytkownicy (bardziej niż „nie znaczące strony”). Zauważysz, także, że ten nagłówek ma mniejszy nacisk wizualny, ponieważ chociaż ma to większy sens dla wyszukiwarek, nie ma tak dużego znaczenia dla ludzi, którzy go czytają.
„Dlaczego używanie znaczników semantycznych jest ważne przy projektowaniu stron internetowych.” to <H2>
. Jest mniej ważny w hierarchii treści, ale ma większe znaczenie wizualne. W tym wypadku ma to większy sens dla użytkownika, a z kolei nie ma większego znaczenia dla wyszukiwarek.
Umieszczając najważniejsze słowa kluczowe wyżej w hierarchii, skutecznie informujemy wyszukiwarki, o czym jest Twoja strona i dlaczego osoby wyszukujące interesujące je słowa kluczowe byłyby zainteresowane właśnie Twoją treścią.
3. Dostępność
Dostępność jest często dodatkiem przy projektowaniu stron internetowych. W miarę jak aplikacje internetowe stały się bogate w treści oraz kreatywne pod względem interfejsu użytkownika, stały się mniej dostępne dla około 1 miliarda osób niepełnosprawnych na świecie. Tutaj z pomocą przychodzi nam semantyczny HTML, który używa elementów do określonego celu, zarówno ludziom, jak i przeglądarką łatwiej jest go odczytać i zrozumieć.
Dostępność aplikacji nie tylko zapewnia równy dostęp dla osób niepełnosprawnych, ale także przynosi korzyści osobom pełnosprawnym, umożliwiając im dostosowywanie swoich doświadczeń poprzez interakcje użytkownika. Korzystanie z semantycznego HTML przynosi korzyści szerokiemu gronu użytkowników, ale także klientom użytkownika, takich jak przeglądarki bez arkuszy stylów, przeglądarki tekstowe, urządzenia PDA i klienty poczty e-mail. Podsumowując stworzenie jasnej hierarchii dla strony pozwala innym narzędziom i urządzeniom na prawidłowe wyświetlanie Twoich treści.
4. Utrzymanie
Używanie znaczników semantycznych skutkuje bardzo przejrzystym, ustandaryzowanym kodem, a to oznacza, że na dłuższą metę zaoszczędzimy czas, a jak wiadomo czas to pieniądz. Czysty kod jest łatwiejszy w utrzymaniu. Oznacza to również, że inny programista może spojrzeć w projekt i pracować z kodem bez zamieszania, ponieważ kod jest zorganizowany w sposób logiczny. Inną korzyścią zapewniającą oszczędność czasu wynikającą z pisania semantycznego jest zmiana zawartości wyglądu, który można łatwiej aktualizować. Ponieważ zawartość jest całkowicie oddzielona od formy prezentacji wizualnej, możesz zmieniać style bez zmian w strukturze lub stosować style do wielu typów elementów.
5. Pójdźmy o krok dalej
Oprócz pisania semantycznego HTML istnieje kilka bogatych, ustrukturyzowanych standardów projektowych, które ułatwiają maszynom zrozumienie hierarchii treści i wyświetlanie użytkownikom odpowiednich informacji.
Kolejnym logicznym krokiem jest włączenie specyfikacji WAI-ARIA, znanej również jako Web Accessibility Initiative — Accessible Rich Internet Applications, dla Twojej witryny. WAI-ARIA pomaga uczynić strony internetowe i aplikacje bardziej dostępnymi dla osób niepełnosprawnych. Opiera się na semantycznych podstawach HTML, które tworzysz, dzięki czemu narzędziom i urządzeniom jest jeszcze łatwiej tworzyć treści zrozumiałe dla ludzi dla ludzi.
5. Buduj bardziej przejrzyste strony internetowe
Ostatecznie, najlepszą strategią zapewniającą, że nasza treść WWW będzie użyteczna i widoczna w wyszukiwarkach w przyszłości, jest przede wszystkim przestrzeganie semantycznych praktyk znaczników internetowych oraz używanie starannie ustrukturyzowanego i zweryfikowanego kodu.
Komunikacja pomiędzy przeglądarką odczytującą kod a użytkownikiem jest głównym zadaniem projektantów stron internetowych. Przez większość czasu projektując nasze strony myślimy o komunikacji w kategoriach używanych przez nas słów, dobieranie treści oraz elementów wizualnych, ale pamiętajmy o tym iż ważnym aspektem jest również sam kod, który tworzymy właśnie my sami. Semantyka dotyczy znaczenia, a pisanie kodu semantycznego oznacza tworzenie bardziej znaczących stron internetowych…
Brak komentarzy